Faydalı Bilgiler

Kayısının Cilde ve Sağlığa Faydası

lazy

Her Derde Deva Kayısı…

Yaz aylarının en gözde meyvelerinden olan, özellikle Akdeniz iklim kuşağında yetişen kayısının faydaları saymakla bitmiyor. İster kurusunu ister yaşını tüketin hiç farketmez. Kayısının her çeşidi cildinizi güzelleştirmeye ve gençleştirmeye yardımcıdır. Püre haline getirdiğiniz kayısı ile cildiniz için bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz. Hem sağlığımıza hem de cildimize bir çok yararı bulunmakta.

Kayısının en bilinen faydası kabızlığa iyi gelmesi ve bağırsak düzenleyici olmasıdır. Kabızlık gibi bir sorununuz varsa her sabah aç karnına 3-4 tane kuru kayısı tüketmeniz sindiriminizi düzenlemeye yardımcı olur.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kayısı kemik gelişiminde ve kemik yapısının korunmasında etkili bir meyvedir. Kemikler için önemli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir gibi mineraller bakımdan da zengindir.

Kayısı göz sağlığı açısından da önemli bir meyvedir. C vitamini bakımından zengin olan meyvelerin, özellikle kayısının bol tüketimi katarak ve sarı nokta hastalığı gibi hastalıkların görülme ihtimalini önemli oranda azalttığı gözlemlenmiştir.

Besin lifi bakımından oldukça zengin ve kalorisi en düşük besin olduğu için öğün aralarında kayısı yiyebilirsiniz. Yediğiniz 2-3 adet kayısı tokluk sürenizi uzatacaktır.

Kayısı yağı ciltte hızla emildiği ve cildi yağlı bırakmadığı için egzama kaşıntısı gibi tahriş edici cilt sorunlarında bu yağı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Özellikle kayısı yağı kullanarak hazırladığınız cilt maskeleri cildinizi korumaya ve kırışıklık oluşumunu geciktirmeye yardımcıdır. Hassas bir cilde sahipseniz nemlendirici olarak kayısı yağını kullanabilirsiniz.

Saça da pek çok yararı bulunan kayısı yağı yıpranmış saçları yumuşatmak için kullanılmaktadır. İçeriğinde linoleik ve oleik asitleri saç bakımında etkilidir. A ve E vitaminleri bakımından da zengin olan kayısı yağı cildin yenilenmesine ve saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca kayısının ateş düşürücü bir etkiside bulunmaktadır. Soğuk algınlığı gibi durumlarda tedavi edici besinler arasında yer almaktadır.

Kayısı, kalp sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. Zengin antioksidan olma özelliği ile kalpteki kılcal damar yapısını korur. Oksidatif stresini dengeler. Aynı zamanda kayısı potasyum kaynağıdır.

Gelişim bozukluklarına iyi geldiği için özellikle gelişim çağındaki çocukların bol miktarda tüketmeleri faydalıdır. Baş ağrısına da iyi geldiği gözlemlendiği için migreni olanlarında tüketmesi önerilmektedir.

Özellikle cilde, sindirime ve ruh sağlığına olumlu etkileri olması nedeniyle kadınlar için çok faydalı bir meyvedir. Yaz ayına girmeyle beraber kayısı tezgahlardaki yerini almaya başlıyor. Mutfağımızdan ve sofralarımızdan eksik etmesek çok güzel olur.

Yapılışı kolay olan, cildinize uygulayacağınız kayısı maskesi tarifini sizlerle paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum. Bir miktar kayısıyı çekirdeklerinden ayırın. Robotunuzda püre haline getirin. Bu püreye bir miktar bal dökerek karıştırın. Eğer püreniz koyu kıvamlı olduysa çok cıvıklaşmayacak kadar süt kullanabilirsiniz. Maskemiz hazır hale geldikten sonra cildinizin her noktasına güzelce sürün. Biraz beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. İşte cildiniz için çok pratik, harika bir maske…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir