Faydalı Bilgiler

Kuru Kayısı Hakkında Her şey!

lazy

Kuru kayısı, kuru meyveler içerisinde besin değeri en yüksek olan meyvedir. Kayısı kurutulurken sadece suyu alınarak kurutulduğu için besleyici özelliği kaybolmadan kurur. Bu nedenle kuru meyveler içerisinde en faydalı olan meyvedir.

Özellikle diyet yapan kişileri oldukça fazla tüketmektedir. Şeker ihtiyaçlarını karşılamak için kuru kayısı tüketmektedirler.  Sadece şeker ihtiyacı için değil sağlık içinde gün içerisinde mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Kuru kayısı patates, taze havuç, yeşil yapraklı bitkiler ve kavun gibi beta-karoten yönünden zengindir. İçeriğinde bulunan kalsiyum, silisyum, potasyum, demir, fosfor gibi mineraller ve C vitamini nedeni ile oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle birçok hastalığa da çözüm olmaktadır.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kabızlık: İçeriğinde bulunan selüloz ve pektik ile kabızlığa çözüm olabilmektedir. Her gün 8 – 10 adet  kayısı tüketmeli ve bol su içmelisiniz.

Ateşli Hastalıklar: Kuru kayısı suyu ve bal bir arada içildiğinde vücut ısısını düşürmede etkilidir. İçerdiği vitamin ile birlikte sinirlere hastalık aşamasında da destek vermektedir.

Yağ Depolanmasını Önlemek:  Düşük kalorili bir besin olması ve diyetisyenlerin çok tercih etmesinin sebebi yağ depolamasını önlemektir.  Düzenliği olarak gün içerisinde kuru kayısı tüketmeniz durumunuzda açlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Hazımsızlık: Kayısı hazımsızlığa da iyi gelen bir kuru meyvedir. Yemeklerden önce birkaç tane kuru kayısı yemeniz bu sorununuza çözüm olabilir. Fakat çok fazla yememeli ve iştahınızı kapatmamalısınız.

Anemi: Anemi vücutta demir eksikliğine neden olan bir hastalıktır. Kuru kayısı anemi tedavisinde oldukça destekleyici bir besin olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise kayısının demir içeriği açısından zengin bir kuru meyve olmasıdır.

Astım:  Kuru kayısı tüberküloz semptomlarını, astımı ve bronşiti de tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Kas Gelişimi: İçerisinde bulunan potasyum nedeni ile kas gelişimine de iyi gelmektedir. Vücuttaki asit seviyesini dengeler ve proteinleri sentezler. Bu nedenle sporcular tarafından gün içerisinde ara öğün olarak sıklıkla tercih edilmektedirler.

Kayısı Seçerken ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gördüğümüz her kuyu kayısı maalesef ki organik yöntemler ile kurutulmamaktadır. Bunun nedeni ise kuru kayısıların renklerinin daha canlı görünmesini istemeleridir. Bu nedenle tamamen organik bir kayısı almak istiyorsanız mutlaka rengine dikkat etmelisiniz.

Turuncu renkli kayısıların renklerini koruması için kükürt dioksit kullanılmaktadır. Bu madde ise astım hastası olan kişilere zarar vermektedir. %100 organik olan kuru kayısıların renkleri kahverengi olmaktadır. Alırken bunlara dikkat etmeli ve içerisinde zararlı kimyasal kullanılan kayısılardan kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir